در دفاع از اعضاء کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

 

 

 

در ماههای اخیر شاهد موج دیگری از دستگیری­­ها و صدور حکم­های غیر قانونی و ناعا دلانه بر علیه وکلای داد گستری عضو کانون مدا فعان حقوق بشر در ایران هستیم. از جمله این احکام میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

- حکم آقای عبدلفتاح سلطانی مبنی بر۱۸سال زندانِ در تبعید در (برازجان) و بیست سال محرومیت ازاشتغال به حرفه وکالت،

- حکم شش سال زندان برای  خانم نسرین ستوده با حداقل برخورداری از حقوق یک زندانی مانند حق ملاقات با فرزندان،

- شرایط  آقای محمد علی سیف­زاده درحالی که محکومیت دو ساله خود را سپری میکند وهمچنان با اتهام­های جدید روبه روست،

- بازداشت اخیر خانم نرگس محمدی از اعضای همین کانون و ابلاغ حکم شش سال زندان به ایشان در حالیکه از وضعیت جسمی نگران کننده­ای رنج میبرند،

- حکم اخیرآقای محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که درصبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از یکی از موکلانش به دادگاه رفته بود بطور غیر منتظره بازداشت و از تایید حکم ۹ سال زندان و ده سال محرمیت از اشتغال به حرفه وکالت خود باخبرمی­گردد،

 کانون مدافعان حقوق بشر ایران در سال ۱۳۸۱ توسط وکلای دادگستری، شیرین عبادی، محمد سیف‌زاده،

محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و محمد شریف تشکيل شد. فعالیتهای این جمع هفت نفره بر سه محور دفاع

از زندانیان سیاسی-عقیدتی، اعلام نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمایت از خانواده فعالان سیاسی زندانی، در چارچوب قوانین ایران متشکل گردیده است.این کانون از بدو تاسیس بخصوص در دفاع از حقوق فعالان اقلیتهای قومی، مذهبی ،عقیدتی ، فعالان سیاسی و حقوق زنان فعالیت های ارزشمندی داشته است. علاوه بر فعایت های حرفه ای، کانون از جمله تشکل­های غیر دولتی فعال در حوزه دفاع از حقوق بشر در ایران است.

حکومت ایران کلیه تلاش خود را بکار میبرد تا به تلافی فعالیت های حقوق بشری کانون با صدورحکم­های سنگین مانند زندان، تبعید و محرومیت از اشتغال به حرفه و کالت این مدافعان حقوق بشر و در نهایت جامعه را به سکوت وادارد.

  انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران_مونترال، بدین وسیله این حکم های ناعادلانه را فاقد وجاهت حقوقی لازم میداند و تقاضای لغو آنها و آزادی بلاشرط ، خانم نرگس محمدی، خانم نسرین ستوده، آقای محمد علی دادخواه، آقای محمدعلی سیف­زاده ، آقای عبدالفتاح ساطانی و رفع هر گونه فشار ازفعالیتهای خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و از بنیانگذاران کانون را دارد.

انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران-مونترال، بر این باور است که حکم­های صادره مغایر موازین حقوقی و آیین دادرسی بین المللی و حقوق بشر است و خواستار لغو این حکم­های غیر قا نونی و آزادی بلادرنگ و بی قید و شرط همه اعضای در بند کانون مدافعان حقوق بشر در ايران است. ما از دولت­های کبک و کانادا میخواهیم تا  با استفاده از امکانات قانونی  بین­المللی خود، حکومت جمهوری اسلامی را وادار نما یند تا تعهدات بین الملی خود را در زمینه حقوق بشر از جمله منشور جهانی حقوق بشرو عهد نامه­های مربوطه را که تصویب کرده است رعایت کند و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی و فعالان جامعه مدنی ایران را که به عناوین مختلف در بند هستند آزاد نماید.

مونترال ٢۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ برابر 14 ماه می 2012

انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران_مونترال