دبیر کل سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام در همه کشورهای جهان شد

 

نیویورک، 3 جولای 2012

 

 

دبیر کل سازمان ملل بان کی مون امروز از همه کشورهای عضو سازمان ملل که هنوز احکام اعدام را به اجرا در می آورند درخواست لغو اعدام را نموده و تاکید کرد که حق زندگی از پایه های اساسی مجموعه قوانین جهانی حقوق بشر میباشد. آقای بان طی یک سخنرانی در مقابل میزگردی که کمیساریای عالی حقوق بشر در مقر سازمان در نیویوک تحت عنوان " تغییر دیدگاه نسبت به حکم اعدام-درسهایی از تجربه های ملل" بر گزار میکرد گفت : " گرفتن جان انسانی در ازای جرمی که مرتکب شده، عملی بیش از اندازه قطعی و غیر قابل بازگشت است ولو اینکه این جزا مطابق و با پشتیبانی آیین دادرسی صادر شده باشد. ایشان افزود" شرایط برای کسانی که منتظر حکم اعدام هستند اغلب وحشتناک بوده و باعث رنجی مضاعف برای محکومان میشود".

 

در سال 2007 مجمع عمومی سازمان ملل از درخواستی برای متوقف کردن حکم اعدام پشتیبانی نمود. از آنزمان تا کنون، حکم اعدام توسط برخی کشورها مانند آرژانتین،بروندی، گابن، لتونی، توگو و ازبکستان لغو شده است.در حال حاضر، بیش از 150 کشور جهان حکم اعدام را لغو کرده اند یا آنرا به اجرا در نمی آورند. با این وجود آقای بان خاطر نشان کرد که حکم اعدام همچنان در خیلی از کشورها و برای طیف گسترده ای ازجرایم اعمال می شود، بویژه احکام اعدام در 32 کشور جهان برای جرایم مربوط به مواد مخدر و همچنین در مورد مجرمان زیر سن قانونی  جاری  می شوند.

 

 آقای بانی کی مون همچنین از اینکه بعضی از کشورها هنوز اجازه میدهند که افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر 18 سال سن داشته اند به اعدام محکوم شده و حکمشان  به مورد اجرا در آید، ابراز نگرانی زیادی کرد و تاکید نمود که درخواست مجمع عمومی سازمان ملل برای تعلیق حکم اعدام قدمی موثردر جهت لغو کامل اعدام در حهان خواهد بود.

 

کمیسر عالی حقوق بشر خانم ناوی پیلای با استناد به دلایل متعدد نظیر حق حیات به عنوان پایه اساسی حقوق بشر و امکان اشتباه قضایی، تاکنون به دفعات خواستار لغو جهانی اعدام  شده است.

 

باید افزود که مطابق راهکار پیشنهادی توسط آقای بان در سال 2008 در مورد روشهای سازمان ملل متحد در برابر کمک قضایی، سازمان ملل از برگزاری یا مشارکت با دادگاهی که اجازه حکم اعدام را می دهد خودداری می کند.