بیانیه انجمن در مورد مراسم تشییع پیکر مهندس سحابی

 

 

بیانیه انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران – مونترآل

 

انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران – مونترآل فاجعه حمله خشونت بار ماًموران امنیتی جمهوری اسلامی به مراسم تشییع پیکر مهندس سحابی که منجر به مرگ خانم هاله سحابی، از بنیان گذاران مادران صلح گردید را شدیداً محکوم می نماید. این حادثه نشان می دهد که رژیم جمهوری اسلامی هیچ حد و مرزی برای تجاوز به حقوق اولیه و اساسی شهروندان خود نمی شناسد و با این عمل زشت و مغایر با هر نوع اخلاق برگ سیاه جدیدی به کارنامه ضد بشری خود اضافه کرد. بر هم زدن مراسم ساده و مسالمت آمیز تشییع جنازه و ضرب و شتم شرکت کنندگان بی دفاع توسط لباس شخصی ها مغایر آزادی اجرای آیین و سنن مذهبی می باشد و پایمال کردن حقوقی است که در تمامی جوامع انسانی به رسمیت شناخته شده اند و فاجعه ای است که قلم از بیان آن عاجز می باشد.

ما معتقدیم که رژیم جمهوری اسلامی در پیگیری و معرفی عاملان و آمران پرونده جنایات گذشته نظیر اعدامهای دهه شصت، قتل های زنجیره ای، اعدامهای سیاسی در پسامد انتخابات 22 خرداد 1388 تعلل کرده و از اجرای عدالت سر باز زده است. همچون در تمامی این موارد که نهادهای حقوق بشری از سازمان ملل برای حقیقت یابی کمک خواسته اند، بار دیگر از سازمان ملل می خواهیم که هر چه زودتر گزارشگر ویژه خود را به ایران بفرستد و پرونده مرگ خانم سحابی را در دستور کار وی قرار دهد تا عوامل و آمرین این حادثه هولناک شناسایی شوند. ما از تمامی نهادهای حقوق بشری کبک و کانادا انتظار داریم ما را در پایان دادن به دور باطل خشونت و سرکوب مردم بیگناه و مسالمت جوی ایران یاری دهند.

انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران – مونترآل

مونترآل – پنجم جون 2011 مطابق با دهم خرداد 1390

Website : ADDHI.org

eMail : این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید